Hani çocukken biriktirdiğiniz gazoz kapakları vardı ya… Hah, işte onları bulup günyüzüne çıkarmanın tam zamanı! Aman çöpe atayım demeyin, hatta yenilerini biriktirmeye başlayın. Değişik kapakları koleksiyonunuza eklemek için yurtdışı seyahatlerinde farklı kapaklar toplayın. Hatta tatile giden eşe dosta sipariş verin. Çünkü gazoz kapaklarını değerlendirmenin en eğlenceli on yüz bin milyon yolunu bulduk!
İster boş vakit değerlendirmek, yeni bir hobi edinmek, etrafınızı renklendirmek, sanat yapmak, ister geri dönüşüme katkıda bulunmak olsun niyetiniz. Gazoz kapakları ile hem kolay, hem kullanışlı, hem de yaparken keyifli zaman geçirebileceğiniz pek çok Kendin Yap (DIY) projesini meraklılar için biraraya getirdik.
Bu projeler basit malzemelerle uygulanabilecek cinsten. Kolları sıvadığınızda ana malzemeniz tabi ki rengarenk gazoz kapakları olacak. Projelerin çoğunda silikon tabancası veya japon yapıştırcı gerekli. Ayrıca sprey boya, veya oje gibi metal yüzeyler üzerinde kullanılabilecek rengarenk boyaları da el altında bulundurmanızı öneririz. Birkaç mıknatıs, boncuk, pul, düğme, takı yapımı için kullanılan klips, çivi gibi malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Delmek, kesmek ve sıkıştırmak için kullanılabilecek aletleri de kullanabilirsiniz. Artık kumaşlar, fotoğraflar, evinizde geri dönüştürülmek veya çöpe gitmek için bekleyen diğer metal objeleri de hazır edin. Hepsi birbirinden yaratıcı bu projeleri incelerken, ilham alabilir ve hemen uygulamaya geçmek isteyebilirsiniz.
Başlamadan önce ufak bir uyarı: Gazoz kapaklarının kenarları keskindir. Çocukluğunuzdan kalmış bir koleksiyonu değerlendirmeyi planlıyorsanız, paslı da olması muhtemel. Özellikle minik meraklıları dahil ederek işe koyulacaksanız, ellerinizi kesmemeye dikkat etmelisiniz.
Gazoz kapakları ile yapılabilecekleri en basitten, en çok gazoz kapağı, zaman ve emek gerektirenlere doğru sıraladık. Kaynaklarınıza göre nereden başlayacağınıza karar verebilirsiniz. Hazırsak, hadi başlayalım!
Bardak altlıkları: Bardak altlığı pek çok evde ve iş yerinde sürekli ihtiyaç duyulan, kullanılan, göz önünde bir malzeme. Gazoz kapaklarından yapabileceğiniz bardak altlıkları ise hem konsept olarak bu objeye çok uyumlu, hem de iştah açıcı. Birbirine uyumlu olduğunu düşündüğünüz 9 adet gazoz kapağını bir kare oluşturacak şekilde birleştirerek benzersiz bardak altlıkları yapabilirsiniz. Bunun için gazoz kapaklarının kenarlarına minik birer delik açıp, genelde takı yapımında kullanılan küçük metal halkalarla kapakları birleştirmeniz yeterli olacaktır.
 
Bahçeniz veya balkonunuz için çıngıraklar: Hafif bir esintide kendiliğinden melodiler çıkaran çıngıraklar vardır ya, hani çoğu balkon ve bahçede olanlardan. İşte gazoz kapaklarının bunların yapımında da kullanabilirsiniz. Aynen bardak altlığı yaparken kullandığınız yöntemle kapaklar üzerinde delikler açıp, halkalarla birbirine ekleyerek uzunlu kısalı kapaktan zincirler oluşturun. Eski metal bir süzgeç üzerine yine halkalar aracılığıyla tutturacağınız gazoz kapağı zincirlerini aralarında biraz boşluk kalacak şekilde sabitleyin. Süzgeci de bir yere bağlayabilmek için en tepesine bir kurdela veya zincir eklediniz mi, tamamdır!
 
Meksika zilleri: Özellikle çocuklar için şahane bir müzik aleti yapmaya ne dersiniz? Meksika zili diye tabir edilen bu enstrümanın hem yapımı çok kolay hem de kullanması çok eğlenceli. Partilerde, düğünlerde misafirlerinizin eline tutuşturup müziğe eşlik etmelerini sağlayabilirsiniz. Birkaç market dolaşarak oluklu mukavva veya oluklu koli bulup bunları gazoz kapaklarınızla birleştirmeniz ve biraz renklendirip süslemeniz yeterli. Mukavvanızı irice bir yara bandı şeklinde kesin ve tam ortadan ikiye katlayın. Mukavvanın iki ucuna japon yapıştırıcısı yardımıyla 2 gazoz kapağı yapıştırın. Mukavvanızın dış yüzeyini süsleyin, boyayın, pullar payetler yapıştırın. Hatta dilerseniz, üzerine isimler yazarak bir davet için masa düzeni oluştururken kullanabilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturun.
 
Magnetler: Gazoz kapaklarınız ile buzdolabınızı süsleyebilirsiniz. Bunun için japon yapıştırıcısı ve küçük mıknatıs parçalarına ihtiyacınız olacak. Biraz da boyaya. Bir gazete kağıdının üzerinde gazoz kapaklarınızı boyadıktan sonra kurumalarını bekleyin ve ardından kapakların iç tarafına mıknatısları yapıştırın. İsterseniz kapaklar üzerine minyatür tablolar çizebilir, isterseniz daha fonksiyonel bir amaç için bu magnetlerden bir takvim oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Çok basit. Kapakların üzerine 1’den 31’e kadar rakamlar, 12 ay ve 7 günü yazmanız yeterli. Hatta takviminiz için programınızı da magnetlere çizerek daha da işlevsel hale getirebilirsiniz. Örneğin, halı saha maçınızın olduğu güne koymak için üzerine futbol topu çizdiğiniz bir magneti, bayramlar için üzerinde şeker resmi olan kapakları, arkadaşlarınızın doğumgünlerini, sınav haftalarını, aklınıza gelebilecek pek çok önemli günü de kapaklar üzerinde resimleyip takviminize yerleştirerek projeyi daha da kişiselleştirebilirsiniz.
 

Fotoğraf çerçeveleri: Aynen magnetlerde uygulanan yöntem ile buzdolabınızın üzerini sevdiğiniz fotoğraflarla donatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gazoz kapaklarınızın iç yüzüne uygun boyutta kestiğiniz fotoğrafları ve dış yüzüne de mıknatısları yapıştırmak. Bu şekilde bir aile ağacı bile oluşturabilirsiniz.
 
Rozetler: Gazoz kapaklarınızı değerlendirmenin bir diğer kolay ve eğlenceli yolu ise kapakları birkaç minik
dokunuşla birbirinde güzel rozetlere dönüştürmek. Bunun için takı yapımı malzemeleri satan dükkanlarda veya tuhafiyelerde bulabileceğiniz iğnelerden edinmeniz gerekecek. Kapaklarınızı istediğiniz şekilde renklendirip süsledikten sonra iç tarafına japon yapıştırıcı veya silikon yardımıyla tutturacağınız iğne, gazoz kapaklarıyla çanta, şapka, giysilerin yakalarını süslemenize yarayabilir. Dilerseniz kapakların etrafına artık kumaşları yapıştırarak daha havalı bir tasarım da yapabilirsiniz.

 
Tepsiler: Düz renk bir tepsiyi eşi benzeri görülmemiş bir dekorasyon objesine dönüştürmek gazoz kapakları ile çok kolay. Kapaklarınızı boyayın, süsleyin, dilerseniz desenlerle donatın. Kurumalarını bekledikten sonra tek yapmanız gereken tepsinizin iç yüzeyine silikon tabancası yardımıyla kapakları yapıştırmak. Görenler bayılacak!
 
Yılbaşı süsleri: Pek mevsimi değil biliyoruz ama, siz bir kenara not ediverin. Gazoz kapaklarınızı yılbaşı ağacınızı süslemek için baştan yaratabilirsiniz. Ayrıca fazladan birkaç yılbaşı süsünü sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Ayrıca bu projeleri minikler ile hayata geçirmek de çok eğlenceli olacaktır. Mesela, gazoz kapaklarından kardanadamlar! Beyaza boyadığınız 3 gazoz kapağınının üzerinde delikler açıp metal halkalar ile birbirlerine tutturun. Birinci ve ikinci halka arasına örgü bir ip veya kurdela dolayın; bu kardanadamınızın atkısı olacak. İnce bir fırça ile kardanadama havuçtan bir burun, zeytin gözler ve düğmeler boyayın. Kürdan veya ince dal parçaları sayesinde kardanadama kollar da eklebilirsiniz. Yılbaşı ağacına veya dilediğiniz herhangi başka bir yere iliştirmek için kardan adamın tepesine ince bir ip veya kurdela yapıştırın. Kardanadamınız hazır! Bir diğer yılbaşı süsü seçeneği de geyik! Kapağın iç tarafına yapıştırılacak 2 göz, kırmızı bir düğme ve dış tarafına yapıştırılacak minik dallardan iki boynuz bir geyik eder. Yine dilediğiniz yere asmak için kurdela yapıştırmayı unutmayın.
 

Çerçeveler: Çerçevenizden sıkıldınız mı? Eskidi mi? Gazoz kapakları bu derdinize de derman olabilir. İster boyayarak, ister oldukları gibi çerçevelerin üzerine yapıştırabilirsiniz. Kapakların çerçevenin içindekini boğmaması için bu yöntemi resim veya fotoğraf değil, ayna çerçevelerinde kullanmanızı öneriyoruz. Hatta kapakların içine küçük ayna parçaları yerleştirerek aynanın sadece çerçevesini değil, kendisini de gazoz kapaklarından oluşturabilirsiniz.
 
 
Nihale: Hem gazoz kapaklarınızın hem de evinizdeki artık kumaş parçacıklarını değerlendirmenin yolu nihaleden, yani tencere altlığından geçiyor. Gazoz kapakları metal olduğu için bu işe çok elverişli malzemeler. Yapmanız gereken şey ise, her gazoz kapağı için yuvarlak kumaş parçaları kesip kapakları içlerine yerleştirip dikmek. Tek tek her gazoz kapağı için aynı işlemi, dilerseniz farklı desenlerdeki kumaşlarla yaptıktan sonra, yine iğne iplik yardımıyla parçaları ister kare, ister dairesel bir formda birleştirerek güzel bir nihale yapabilirsiniz. Bunun için boyutuna göre yaklaşık 35-40 gazoz kapağına ihtiyacınız olacaktır.
 
Mumluk: Gazoz kapaklarınızı minicik mumluklara dönüştürerek, içinde bulunduğunuz ortama bambaşka bir hava katabilirsiniz. Tercihe bağlı olarak ister boyadıktan ve kuruttuktan sonra, ister orijinal hallerini koruyarak kapakları bu iş için kullanmayı deneyin. Kısa iplikleri kapakların iç yüzüne yapıştırdıktan sonra bakkallarda satılan uzun beyaz mumları, veya farklı renklerdeki mumları eriterek kapağın içine akıtın. Kapak içindeki erimiş mumların donmasını bekleyin. Gazoz kapaklarında mumlarınız hazır! Bunu yaparken elinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca kullanırken de kapağın ısınacağını hatırlatmakta fayda var.

Peçetelik: Peçeteliklerinizi ellerinizle süslediğiniz gazoz kapakları ile donatıp, sofranıza eğlenceli detaylar ekleyebilirsiniz. Kuş tüyleri, boyalar ve yapıştırıcı ile minik civcivler yapmak hem çok eğlenceli hem de pratik! Hayalgücünüzü kullanmanız yeterli.
 
 
Panolar: Gazoz kapaklarından yapılmış bir pano yemek tarifleri ve alışveriş listelerini tutturmak için çok hoş olmaz mı? Tabi ki kapaklarınızı boyayarak her ortama uygun bir pano da yapabilirsiniz. Eski bir yastık, ahşap bir plaka veya bir mantar panonun kendisini zemin olarak kullanın. Çekiç yardımıyla gazoz kapaklarını düzleştirin ve küçük çivilerle kullanacağınız zemine çakın. Birkaç mıknatıs sayesinde notlarınızı, fotoğraflarınızı, takvim yapraklarını panonuza asabilirsiniz. 

Balkon perdesi: Gazoz kapaklarından balkon perdesi yapmaya var mısınız? Önceden belirtelim ki, bu proje için çok fazla gazoz kapağına ihtiyacınız olacak. Tüm koleksiyonunuzu harcayacaksınız belki, ama değecektir. Kapaklardan perde yapmak için bol bol metal halka gerekecek. Kapaklar üzerinde delikler açarak halkalarla birleştirdikten sonra ister bir çıta üzerine çakarak, ister uçlarına korniş takarak perdenizi hazırlayabilirsiniz. 

Avizeler: Avize dükkanlarından, büyük yapı marketleri veya hırdavatçılardan metal bir avize iskeleti alın. Abajur da olabilir. Ardından yeterli miktarda gazoz kapağını bir pense yardımıyla ortadan ikiye katlayarak iskelete tutturun. Bu işlemi abaküse boncuk dizmek gibi de düşünebilirsiniz. Kapakların arasında boşluk kalmadığında sabit duracaklardır. Kapakları boyayarak veya orijinal hallerini koruyarak kullanabilirsiniz.

Çıngıraklı Yılan: Gazoz kapaklarınızı tam ortalarından delin. Bu işlem için bir çivi ve çekiç kullanabilrisiniz. İçlerinden geçireceğiniz kalın bir misinaya dizin. Ucuna ve sonuna evinizde, kenarda köşede duran metal objeleri iliştirin. Birkaç fırça darbesi ile güzel bir çıngıraklı yılan elde edebilirsiniz.
 
 
Çiçek buketleri: Gazoz kapakları rengarenktir! Uygun renkleri biraraya getirin.
  Kesin, pense yardımıyla şekil verin, yapıştırıcı veya metal halkalarla birleştirin, tellerden çiçeklerinize saplar yapın. Sonra tümünü biraraya getirerek şahane bir çiçek buketi oluşturun.
 
 
 

Takılar: Gazoz kapaklarının marifetleri bitmiyor. Küpe, yüzük, kolye bilezik gibi pekçok takınız için gazoz kapaklarınızı kullanabilirsiniz. İsrailli bir tasarım markası Kotik Design, “Kıymetli Metaller” adını verdiği koleksiyonunu sadece gazoz kapaklarını kullanarak oluşturmuş. Hem de orijinal halleriyle! Bu koleksiyondan esinlenerek siz de takılarınıza değişik bir hava katabilirsiniz.
 

Fayans: Tadilat zamanı geldi mi? Mutfak veya banyonuzu yenilemek istiyor ancak bir türlü kafanıza göre, şöyle eğlencelisinden birşeyler bulamıyor musunuz? Gazoz kapaklarınızı fayans yapmak için kullanmanızı önersek? Böylesi bir işe girişmeden önce bol bol kapak biriktirmeniz gerekecek. Sonra da seramik dolgusu olan derz veya fuga benzeri bir malzeme ile duvarınızı sıvayıp kapakları bu malzemenin üzerine dizebilirsiniz. Kurumasını bekledikten sonra ıslak bir bez ile üzerinden geçmeyi unutmayın ki fayansınız sağlam olsun. Duvarlara bakmaktan kendinizi alamayacaksınız!

Sehpalar ve masalar: Fayans yapımı için kullandığınız yöntemin aynısını, aynı malzemeler aracılığıyla sehpa veya masa gibi mobilyalarınızın üzerini gazoz kapakları ile kaplamak için de kullanabilirsiniz. Benzeri bir sehpayı başka bir yerde bulamayacağınızı garanti ediyoruz!
Kolay gelsin!