Oyuncaklar sadece çocukların keyifli bir şekilde zaman geçirmesini sağlamıyor; aynı zamanda gelişimlerine de çok ciddi katkılarda bulunuyor. Çocukların problem çözme, fiziksel beceri kazanma, bilişsel düşünme gibi çeşitli açılardan gelişimlerine katkıda bulunurken aynı zamanda el-göz koordinasyonu kurma, ince motor becerileri kazanma gibi faydalar da sağlayabiliyor. Bu nedenle, tüm çocukların gelişim süreçlerinde günün belirli saatlerini oyun oynayarak geçirmeleri uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Günümüzde oyuncak çeşitlerinin bazıları “eğitici” kategorisinde değerlendiriliyor. Bu oyuncaklar ise çocukların gelişimini desteklemesi için özel olarak tasarlanıyor. Elbette çocukların yaş gruplarına göre dizayn ediliyor olduklarını da hatırlatalım. Aileler ise olabildiğince tercihini eğitici oyuncak çeşitleri yönünde yapmaya özen gösteriyor. Peki, bu oyuncakların faydaları nelerdir?

Genel olarak eğitici oyuncak çeşitlerinin çocuklara faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
Sosyal Becerileri Geliştirir
Bebeklerin ve çocukların kendi başlarına ayakta kalmaları için öğrenmeleri gerekenler, sosyal beceri olarak değerlendirilir. Bu da çocukların çevreyi keşfetmeleri ve duyguları anlamaları ile başlayan bir süreçtir. İşte ahşap eğitici oyuncak çeşitleri bu noktada devreye girer ve çocukların sosyal beceriler kazanmalarını destekler. Özel olarak renklendirilen çeşitli oyuncaklar çocukların dikkatini çekerek oyuna sıkılmadan uzun süre devam edebilmelerine imkan tanır.
Bilişsel Becerilere Katkıda Bulunur
Ezberleme, problemleri çözme, renkleri tanıma gibi çeşitli yetiler ise bilişsel beceriler olarak tanımlanır. Çocukların bilişsel beceri kazanma süreçleri yaşlarına bağlı olarak değişebilir. Zaman içerisinde nesnelerin büyüklüğü, sayılar, bulmacalar gibi çeşitli oyun içerikleri ile bu becerileri kazanmaları desteklenebilir. Eğitici oyuncaklar ise bu konuda çok önemli bir rol üstlenir.

Çocukların bilişsel beceriler kazanmalarını sağlamaya yönelik olarak tasarlanan oyuncaklar arasında ebeveynlerin oyuna eşlik etmesine gerek bırakmayan modeller de mevcut. Özellikle grup şeklinde tasarlanan eğitici oyuncaklar, temel sayma becerileri kazanmalarını da destekleyebiliyor. İç içe geçebilen çeşitli şekillerde tasarlanan oyuncakların bu konuda başarılı olduğu söylenebilir.
Dil ve Konuşma Becerilerine Katkıda Bulunur
Oyuncakların çocukların dil ve konuşma becerilerine sağladığı katkıları da göz ardı etmemek gerekir. Oyuncaklara isim verme, oyuncaklar ile sesli iletişime geçme gibi çeşitli denemeler yapan bebekler zamanla duygularını da paylaşmayı öğrenebilirler. Bebeklerin oyuncaklar ile olan bu etkileşimi, duygularını ifade etmeleri konusunda teşvik edicidir. Dolayısıyla oyuncakların dil ve konuşma becerilerine de önemli katkılarda bulunduğunun altını çizebiliriz.
İnce Motor Becerilerini Geliştirir

Bebeklerin kas yetenekleri kazanmaları için parmaklarını, el ve kollarını, vücut eklemlerini hareket ettirmeleri gerekiyor. Bu küçük denemeler sonrasında kasları da güçleniyor ve bir süre sonrasında emekleme, yürüme eylemlerini hayata geçirebiliyorlar. Tüm bu sürecin sorunsuz devam etmesi için ince motor becerilerinin gelişmesi gerekiyor.

İnce motor becerilerini geliştirmeye yönelik tasarlanan eğitici oyuncaklar bu alanda önemli bir rol oynayabilir. Örneğin kule bloklar inşa etmek, ince motor becerileri açısından en önemli oyun yöntemlerinden biridir. Bu oyuncaklar el-göz koordinasyonlarını geliştirme konusunda da oldukça fayda sağlar.
Mantık ve Hayal Gücünün Gelişmesini Sağlar
Çocukların hayal dünyası çok geniştir ve hayal güçlerini kullanmaları da mutlaka teşvik edilmelidir. Çünkü hayatı ancak bu şekilde keşfedebilir ve kavrayabilirler. Eğitici kategorisinde yer alan oyuncaklar bu anlamda da fayda sağlıyor. Oyuncaklar yardımı ile nesneleri ve çevrelerini kavrayan çocukların mantıklarının, hayal güçlerinin gelişmesi de yine oyuncakların yardımı ile çok daha eğlenceli bir boyut kazanıyor. Oynadıkları her oyunun çocuklara çeşitli açılardan katkıda bulunduğunu unutmamak gerekiyor.
Oyuncak Seçimine Dikkat!
Aileler oyuncak seçimlerini titizlikle yapmalı ve çocuklarının yaş grubuna yönelik olan ürünleri tercih etmelidir. Siz de güvenilir ve çocuğunuzun sağlığına zarar vermeyecek oyuncaklar için Unigo ürünlerini tercih edebilirsiniz. Unigo.com.tr adresinde rengarenk ahşap oyuncak çeşitleri de yer alıyor ve bu ürünler bebeklerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu sayede sıkılmadan uzun zaman oyun oynayarak kendi gelişimlerine de katkıda bulunabiliyorlar. Ayrıca sitede yer alan oyuncakların üzerine tıkladığınızda hangi yaş grubu için uygun olduğu bilgisine de ulaşabiliyorsunuz. Böylece çocuğunuz için en uygun olan oyuncakları seçmeniz çok daha kolay oluyor!